Mak Polny (Papaver rhoeas) – to roślina jednoroczna, rosnąca m.in. na polach uprawnych, polanach, przydrożach, nieużytkach. Kwitnie od maja do lipca. Surowcem zielarskim są płatki maku. Podobne właściwości i zastosowanie ma Mak Wątpliwy (Papaver dubium).
Właściwości i zastosowanie:
W medycynie ludowej napar z płatków maku jest używany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, przy bezsenności i kaszlu. Znajduje zastosowanie jako środek uspokajający i zmniejszający zaburzenia trawienne spowodowane nerwicą. Zielarze zalecą również stosowanie naparu do przemywania miejsc intymnych w przypadku stanów zapalnych, jak i bakteryjnych infekcji.
Naparem z płatków maku można również przemywać powieki i spojówki w stanach zapalnych.
Okłady w postaci gazy nasączonej naparem z suszonych płatków maku stosuje się do zmniejszenia zmarszczek, jak i przy nadmiernym wysuszeniu skóry i oparzeniach.
Płatki maku roztarte z cukrem w moździerzu idealnie nadają się do dekoracji wypieków i deserów (taki makowy cukier należy po roztarciu, wysuszyć w przewiewnym miejscu). Czerwień maku to idealny barwnik do win i nalewek.
Z płatków maku można wykonywać m.in. napary, wywary, syropy, nalewki oraz używać jako dodatek do octów i kosmetyków.
UWAGA: Mak polny w nadmiernych ilościach może wywoływać nudności i senność.
Ciekawostka: by mak pięknie prezentował się w wazonie, końcówki pędów należy przypiec ogniem lub sparzyć wrzątkiem.
Zbiór, suszenie i przechowywanie:
Zbiór płatków maku przeprowadzamy od maja do lipca, podczas słonecznej i suchej pogody w miejscach oddalonych od zanieczyszczeń. Zbieramy płatki rozkwitających kwiatów. Należy uważać, by ich nie zniszczyć, ponieważ zmięte i uszkodzone tracą właściwości lecznicze.
Płatki maku suszymy, rozłożone cienką warstwą w zacienionym i przewiewnym miejscu lub w suszarni w temp. 30 stopni C. Prawidłowo wysuszone mają barwę różowofioletową.
Ususzone płatki przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu, szczelnie zamknięte.
WAŻNE: Nie zbieraj ziół do foliowych torebek, bo szybko się w nich zaparzają i trącą swoje właściwości.
Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej lub pozostaw po sobie komentarz…Będzie mi miło ..:)
Dziękuję za ten artykuł, bardzo mi się przydał. Pozdrawiam