Pelargonia Pachnąca (Pelargonium graveolens) zwana również Geranium, Anginką, Cytrynką, Anginowcem lub Ruzyndlą to nie tylko dekoracyjna roślina. Posiada również liczne właściwości lecznicze.
Pelargonia Pachnąca – Właściwości:
– przeciwzapalne,
– przeciwwirusowe,
– przeciwbakteryjne,
– antyseptyczne,
– dezynfekujące,
– przeciwbólowe,
– znieczulające,
– odprężające i relaksujące,
– uspokajające,
– wspomagające zasypianie,
– poprawiające nastrój.
Jej dodatkową zaletą jest piękny i intensywny zapach. Po rozgnieceniu w dłoni jej liści unosi się zapach podobny do zapachu cytryny.
Pelargonia Pachnąca – Zastosowanie:
Nasze babcię stosowały świeże liście tej pelargonii przy bólach ucha. Zgnieciony liść umieszczały w bolącym uchu, aż utracił soki. Zgniecionych liści używały również jako okład na bolące stawy i mięśnie.
Stosowany w formie herbatki lub płukanki, wspomagał leczenie anginy, przeziębienia, grypy oraz infekcji jamy ustnej i gardła. Stosowano go również w uśnieżeniu bólu zębów i dziąseł oraz przy bólach menstruacyjnych, neuralgicznych oraz reumatycznych.
Herbaty z liści geranium wspomagają zasypianie, uspakajają nerwy oraz poprawiają nastrój.
Naturalne kremy z dodatkiem olejku eterycznego z pelargonii są stosowane w zwalczaniu wyprysków skórnych, trądziku, egzemy, opryszczki oraz na blizny i rozstępy.
Herbatka na różne dolegliwości:
Łyżeczkę suszonych liści anginki (lub 2 większe zgniecione świeże liście) zalewamy szklanką gorącej wody i zaparzamy 5-7 minut pod przykryciem. Można wypijać 1-3 szklanek dziennie. Herbatką można również płukać jamę ustną oraz gardło.
Piękny zapach anginki nie tylko poprawia nastrój, ale również odstrasza komary i muszki.
Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej…Będzie mi miło ..:)
Brawo! tak trzymać. Widaż, ze dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu są ciekawe i b. wartościowe, Dzieki i zapraszam do siebie…